Ta strona używa plików cookie!
close

SIERPNIOWY WEEKEND - średzcy policjanci apelują o rozsądek na drodze

Data dodania: 14 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Środa Śląska

Przed nami długi sierpniowy weekend. To kolejna okazja do tego, aby samemu lub z najbliższymi wyruszyć w wakacyjną podróż. Ważne, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, a potem wrócić do domu. Nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach powiatu czuwać będą średzcy policjanci. Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania przez nich zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Również pasażerowie mają wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Niejednokrotnie ich asertywna postawa oraz "głos rozsądku" mają wpływ na zachowanie kierowcy na drodze.

W trakcie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże większego zagrożenia zdarzeniami. Dlatego policjanci od wczesnych godzin rannych prowadzą wzmożone działania kontrolne, które potrwają do niedzieli do godzin wieczornych. Funkcjonariusze pełnią służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Są wyposażeni m.in. w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie one niezmiennie są najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzają też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Obecność funkcjonariuszy na drogach bez wątpienia oddziałuje na uczestników ruchu również prewencyjnie, przypomina bowiem o konieczności stosowania się do obowiązujących zasad bezpiecznej jazdy. Jednak bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od nas samych. Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach.

Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo.

Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)
  • niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),
  • zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze,
  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,
  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Ponadto kierowcy samochodów ciężarowych podczas długiego weekendu powinni pamiętać o ograniczeniach i zakazach ruchu, które dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

 14 sierpnia (środa) – w godz. 18.00 - 22.00
 15 sierpnia (czwartek) – w godz. 8.00 – 22.00
 16 sierpnia (piątek) -  w godz. 18.00 – 22.00
 17 sierpnia (sobota) - w godz. 8.00 – 14.00,
 18 sierpnia (niedziela) - w godz. 8.00 – 22.00

 

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093